Obchody Dnia Patrona Szkoły

12 października w naszej szkole zorganizowano obchody Dnia Patrona Szkoły. Tego dnia odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Uczniów do tego ważnego wydarzenia przygotowały wychowawczynie: p. Bożena Nilipiuk i p. Małgorzata Drob. W część artystyczną zaangażowane były klasy VI z wychowawczyniami:
p. Dorotą Flis i p. Eweliną Komaszewską. Uczniowie zaprezentowali program artystyczny na wesoło. Piosenki przygotowała p. Renata Łukaniuk – Pawelec
z uczniami klas III c, IV b, V a i V b. P. Ireneusz Orzeł i dwie uczennice z klasy VI b zagrali na gitarach. Przy organizacji akademii pomogli też p. Maria Pogonowska i p. Janusz Pogonowski. Uroczystość prowadził p. Roman Stanilewicz.

Kilka słów o Patronie Szkoły

W tym czasie gdy Rosja, Prusy i Austria dokonały rozbioru Polski, papież rozwiązał zakon jezuitów, który prowadził większość szkół. Trzeba było na nowo zorganizować szkolnictwo. W 1773 roku sejm postanowił, że sprawami oświaty i wychowania zajmie się specjalnie powołana w tym celu Komisja Edukacji Narodowej. Była ona pierwszym ministerstwem oświaty w Polsce, także jednym z pierwszych w Europie. Komisja przeprowadziła wielką reformę nauczania. Wprowadzono jednolitą organizację szkolnictwa. Nauka we wszystkich szkołach miała odbywać się w języku polskim. Komisja zdawała sobie sprawę, że w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu nauki w szkole potrzebne są odpowiednie podręczniki. Dlatego utworzono Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, którego sekretarzem został ksiądz Grzegorz Piramowicz. W ciągu kilkunastu lat Towarzystwo wydało 27 typów podręczników do różnych przedmiotów nauczania. Komisja Edukacyjna przetrwała do 1794 roku. W czasie swego istnienia przyczyniła się do wychowania wielu tysięcy Polaków na dobrych obywateli.

Tekst: Ewelina Komaszewska