Sprawozdanie z wycieczki szkolnej

W dniu 29.10.13 r. uczniowie z kl. III „a” i kl.VI „a” wzięli udział w wycieczce do Hołowna. Opiekę nad wychowankami sprawowały p. Ewa Puchacz, p. Agnieszka Filipek i p. Marzena Malinowska.

W Ośrodku Edukacji Regionalnej uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach poświęconych ginącym zawodom Lubelszczyzny w ramach ścieżki –„Edukacja regionalna - dziedzictwo kulturowe w regionie”. W obrębie tej ścieżki brali czynny udział w lekcji pt. „ Od ziarna do chleba” i poznali pracę garncarza, zdobywając tytuł czeladnika pod okiem Mistrza Garncarza pana Krystiana Nowaka.

Praktyczne zajęcia nie skończyły się tylko na lepieniu z gliny, ale miały swój dalszy ciąg w stodole, gdzie każdy młócił cepem, czyścił zboże w przetaku i mielił je w ręcznych żarnach. Później już tylko przygotowanie drożdżowego rozczynu i wypiek w ciepłej izbie osławionych w regionie rogali.

Wycieczka zakończyła się ogniskiem z kiełbasą i chlebem, ale na pewno pointa pozostaje jedna „Wiemy, ile rąk potrzeba, żeby był kawałek chleba”…

Zachęcamy innych do poznawania naszego bogatego regionu, w którym kultywuje się tradycję przodków.