UCZNIOWIE KLASY VI B NA XIII BIBLIOTECZNYCH SPOTKANIACH REGIONALNYCH W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

Dnia 16 grudnia 2014 roku klasa VIB z opiekunkami: p. Martą Kaczmarską i p. Beatą Wyrzykowską-Telepko wybrała się do Miejskiej Biblioteki Publicznej na XIII Biblioteczne Spotkania Regionalne zatytułowane „ Krystyna Krahelska – Syrena z Polesia”. Uroczystość została zorganizowana z okazji setnej rocznicy urodzin i siedemdziesiątej rocznicy śmierci Krystyny Karhelskiej, która przez krótki, wojenny czas, była mieszkanką Włodawy.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej mowy wprowadzającej, po której odbyła się projekcja filmu pt. „Przerwana Pieśń”. Film opowiada o życiu i twórczości Krystyny Krahelskiej - poetki, harcerki, etnografa, żołnierza Armii Krajowej i uczestniczki Powstania Warszawskiego. Krystyna Krahelska była nie tylko autorką jednej z najpopularniejszych piosenek wojennych pt. „ Hej, chłopcy bagnet na broń”, ale stała się też twarzą symbolu Warszawy - jej rysy do dziś możemy podziwiać na pomniku warszawskiej Syrenki.

Następnym punktem programu był montaż słowno - muzyczny przygotowany przez uczniów I LO we Włodawie. Po nim, szczegółową biografię bohaterki przedstawiła Anna Czarnomska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Sosnowicy im. Krystyny Krachelskiej. Redaktor i wydawca Stanisław Jadczak zaprezentował albumową książkę „Krystyna Krahelska. Bohaterka Warszawy rodem z Polesia”. Na zakończenie, włodawski poeta Aldon Dzięcioł odczytał swój wiersz zainspirowany życiem Krahelskiej.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie wszystkich włodawskich szkół.

Michał Jarząbek, kl. VI B

ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZE ZDJĘCIAMI Z TEGO WYDARZENIA: