PRZYBYLI UŁANI… DO KLASY V a

W dzisiejszych czasach świat kręci się wokół smartfonów, ipadów oraz innych nowinek technicznych. Wszyscy mamy laptopy, tablety i doskonale się nimi posługujemy. Może jednak warto zatrzyma się choć na chwilę, odłożyć na bok wszystkie te cuda techniki, od których jesteśmy uzależnieni i spojrzeć za siebie, we wspaniałą i niezwykle bohaterską historię naszego kraju. Szczególnie przez różne grupy zainteresowań choćby. takie jak Chełmskie Stowarzyszenie Miłośników Koni i Kawalerii Polskiej. Dla uczniów klasy V "a" stało się to możliwe dzięki żywej lekcji historii, która odbyła się z udziałem członków wspomnianego stowarzyszenia.

Miłośnicy Kawalerii skupieni w Chełmie stale pogłębiają wiedzę na temat historii, kawalerii, militariów, hodowli koni i jeździectwa. Organizują pokazy i szkolenia oraz aktywnie uczestniczą w licznych świętach narodowych, dzięki czemu krzewią niezwykłą myśl patriotyczną. Chętnie spotykają się z najmłodszymi amatorami jeździectwa, zaszczepiając ich swoją pasją. Członkowie stowarzyszenia w czasie swoich spotkań śpiewają dawne pieśni patriotyczne. Są również autorami zarówno słów jak i muzyki wielu nowych utworów. Organizując liczne wielokilometrowe wypraw konne, pracują nad kondycją oraz ćwiczą dyscyplinę i doskonałą organizację.

Warto więc się oderwać się od codziennych zajęć i może spróbować zaiteresować się ułaństwem. Na pewno pomoże nam to zgłębić wiedzę historyczną i poprawi kondycję fizyczną oraz samodyscyplinę. Jednym słowem: "szable w dłoń, ulani na koń!

W marcu klasa V a gościła panów: Wiesława Gryglickiego i Erwina Rybaczuka z Chełmskiego Stowarzyszenia Koni i Kawalerii Polskiej. Dziękujemy za wizytę i ciekawą, żywą lekcję historii.

Tekst: Bartosz Wereszczyński, V a

ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZE ZDJĘCIAMI Z TEGO WYDARZENIA:

przybyliuanidoklasyva1_small.jpg przybyliuanidoklasyva2_small.jpg przybyliuanidoklasyva3_small.jpg przybyliuanidoklasyva4_small.jpg przybyliuanidoklasyva5_small.jpg
przybyliuanidoklasyva6_small.jpg przybyliuanidoklasyva7_small.jpg przybyliuanidoklasyva8_small.jpg przybyliuanidoklasyva9_small.jpg przybyliuanidoklasyva10_small.jpg
przybyliuanidoklasyva11_small.jpg przybyliuanidoklasyva12_small.jpg przybyliuanidoklasyva13_small.jpg przybyliuanidoklasyva14_small.jpg przybyliuanidoklasyva15_small.jpg
przybyliuanidoklasyva16_small.jpg przybyliuanidoklasyva17_small.jpg przybyliuanidoklasyva18_small.jpg przybyliuanidoklasyva19_small.jpg przybyliuanidoklasyva20_small.jpg
przybyliuanidoklasyva21_small.jpg przybyliuanidoklasyva22_small.jpg przybyliuanidoklasyva23_small.jpg przybyliuanidoklasyva24_small.jpg przybyliuanidoklasyva25_small.jpg
przybyliuanidoklasyva26_small.jpg przybyliuanidoklasyva27_small.jpg przybyliuanidoklasyva28_small.jpg przybyliuanidoklasyva29_small.jpg