DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI NA WARSZTATACH DRUKARSKICH

23 kwietnia, w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, dziecięco –młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki wybrał się na wycieczkę do Lublina. Zwiedziliśmy Dom Słów – instytucję, której głównym zadaniem jest popularyzowanie procesu powstawania książki i przybliżanie technik drukarskich. Tam wzięliśmy udział w warsztatach litograficznych i typograficznych.

W drukarni, pod kierunkiem pana Roberta Sawy, ze zgromadzonych czcionek przygotowaliśmy matrycę drukarską z naszymi imionami. Nie jest to proste zadanie, bo czcionki trzeba wkładać odwrotnie, można je przeczytać tylko w lusterku. Nasz plakat wydrukowaliśmy na maszynie typograficznej PLANETA FIXIA.

Litografia to technika graficzna, gdzie rysunek wykonuje się tłustym tuszem na kamieniu litograficznym. Wszyscy klubowicze, z pomocą opiekunki pracowni pani Edyty Pietrzak, własnoręcznie wykonali odbitki litograficzne podobizny Józefa Czechowicza.

Później byliśmy umówieni w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Przyrodniczego, po której oprowadzali nas dyrektor placówki, pan Andrzej Padziński i kierownik wypożyczalni i magazynów pan Bartłomiej Boćkowski.

Budynek biblioteki jest bardzo nowoczesny i pełen komputerów. Są tu wyciszone, przeszklone czytelnie i wielkie magazyny książek z przesuwanymi regałami. Nam bardzo podobało się patio z widokiem na miasteczko akademickie. Student może samodzielnie wypożyczyć książkę za pomocą komputera z podajnikiem a zwrócić ją poprzez wrzutnię.

Na koniec obejrzeliśmy wystawę poświęconą książkom kieszonkowym i miniaturkom.

Jeszcze tylko obiad i zabawy w McDonald's i pełni wrażeń wróciliśmy do Włodawy.

Serdeczne dziękujemy sponsorom wycieczki:

panu Markowi Chołuj, panu Tadeuszowi Łągwie, PUH Energetyk Sp.J. F. Brzozowski J. Kędzierawski we Włodawie.

Dziękujemy!!!

Opiekunowie wycieczki: Ewa Krukowska, Joanna Orzeszko i Beata Wyrzykowska-Telepko

ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZE ZDJĘCIAMI Z TEGO WYDARZENIA: