APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA

,,(…) Dzisiaj zniknęły wrogie nam trony,
Powiewa sztandar biało-czerwony
Powiewa sztandar ten pełen chwały,
W polu czerwonym nasz orzeł biały.”

Minęła 224. rocznica uchwalenia Konstytucju 3 Maja. Na pamiątkę tego patriotycznego wydarzenia każdego roku obchodzimy święto narodowe. Uczniowie naszej szkoły przygotowali okolicznościowy apel. W formie montażu słowno-muzycznego przekazali najważniejsze wydarzenia z historii Polski.

3 maja 1791 roku sejm zwany „wielkim” uchwalił konstytucję, zwaną od miesiąca uchwalenia Konstytucją Majową. To pierwsza konstytucja w Polsce i w Europie. Konstytucja 3 Maja była dowodem, że Polska weszła na drogę postępu i reform, że Polacy sami znaleźli siły do wydobycia kraju z upadku. Stanowiła wyraz gorącego patriotyzmu i umiłowania wolności.

Gośćmi honorowymi naszej uroczystości byli ułani z Chełmskiego Stowarzyszenia Miłośników Koni i Kawalerii Polskiej. Pan Wiesław Gryglicki opowiedział uczniom o historii ułanów, uzbrojeniu i o umundutowaniu.

Po zakończonym apelu uczniowie obejrzeli na boisku szkolnym pokazy ułanów, jazdy konnej. Była to niezapomniana lekcja historii.

Apel przygotowały klasa IV a i IV b wraz z towarzyszącym jej chórem szkolnym. Uczniowie pracowali pod opieką nauczycieli: J. Parafiniuk, M. Grzywaczewskiej, A. Galus, R. Łukaniuk-Pawelec, I. Orła i B. Nilipiuk.

ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZE ZDJĘCIAMI Z TEGO WYDARZENIA: