Klasa VI „a” na warsztatach kulinarnych w II LO

Uczniowie klasy VI a dostali zaproszenie na warsztaty kulinarne połączone z zasadami bon ton do Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 im. 2 Warszawskiej Brygady Saperów i II Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego we Włodawie.

W piątek, 2 października, w piękne, słoneczne przedpołudnie szóstoklasiści pod opieką wychowawczyni Eweliny Komaszewskiej-Krywickiej wyruszyli do Modrzewiaka, niosąc w plecakach fartuszki i marząc o pysznej aromatycznej pizzy.

Przy szkole powitała uczniów pani Małgorzata Oleniak i pomogła dotrzeć na szkolne warsztaty, gdzie młodzież uczy się gotować.

Tam powitała klasę pani Małgorzata Kostka - nauczyciel przedmiotów zawodowych gastronomicznych. Najpierw uczniowie wysłuchali wykładu o tym, co dawniej jedzono w Polsce, a także z czego słynie kuchnia włoska. Następnie zostali zapoznani z zasadami BHP, które obowiązują na kuchni. W końcu nadeszła długo oczekiwana chwila! Można było zacząć warsztaty kulinarne. Uczniowie podzielili się na trzy grupy, zajęli stanowiska pracy, a także rozdzielili między siebie obowiązki. Jedni kroili warzywa i wędliny, inni przygotowywali rozczyn na ciasto drożdżowe. Prawdziwym wyzwaniem okazało się wyrabianie ciasta, jednak pod czujnym okiem pani Małgorzaty wszystkim udało się znakomicie. Jeszcze tylko należało ułożyć dodatki i włożyć pizze do piekarników. Uczniowie sprzątnęli stanowiska pracy i przeszli do sali, gdzie nakryli do stołu. Po trudach gotowania mogli usiąść, napić się kompotu i porozmawiać z panią Małgosią o zasadach zachowania się przy stole. Nauczycielka opowiedziała też, jakie dawniej obowiązywały zwyczaje. Wszyscy niecierpliwie oczekiwali na posiłek, gdyż z kuchni docierały przyjemne zapachy włoskich przypraw.

Nareszcie! Wspaniale wypieczone, bogate w dodatki pizze zostały wniesione i podzielone na kawałki. Wszyscy jedli z apetytem.

Po posiłku uczniowie sprzątnęli stół, podziękowali pani Małgorzacie Kostce za ciekawe zajęcia i wraz z wychowawczynią opuścili budynek warsztatów najedzeni i w dobrych humorach.

Tekst i zdjęcia: Ewelina Komaszewska-Krywicka

ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZE ZDJĘCIEM Z TEGO WYDARZENIA: