W DNIU PATRONA SZKOŁY

14 października jest dla naszej społeczności szkolnej dniem szczególnym, obchodzimy wówczas Dzień Patrona Szkoły- Komisji Edukacji Narodowej.

Komisja powstała w 1773 roku i była pierwszym ministerstwem oświaty w Europie. Do jej powołania przyczynił się fakt, iż szkolnictwo przeszło wówczas pod opiekę państwa. Na nowo stworzono system szkolnictwa, programy nauczania i podręczniki. Podjęli się tego światli obywatele na czele z Hugonem Kołłątajem, Adamem Kazimierzem Czartoryskim, Grzegorzem Piramowiczem, Ignacym Potockim. Działacze opracowali trzystopniowy model szkolnictwa, w szkołach nauczano w języku polskim. Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych opracowało podręczniki, wykorzystywane do nauki jeszcze w XIX wieku. Niestety, rozbiory Rzeczypospolitej przekreśliły tę reformę szkolnictwa. W rocznicę powołania Komisji obchodzimy co roku Dzień Edukacji Narodowej.

Uroczystą akademię w naszej szkole rozpoczęło ślubowanie klas pierwszych. Następnie pierwszoklasiści zaprezentowali krótki program artystyczny, który przygotowały wychowawczynie klas: Bożena Nilipiuk, Małgorzata Drob, Lidia Małyszczak i Dorota Wieczorek.

Dyrektor Stanisław Leszuk w części oficjalnej przywitał gości, zgromadzonych uczniów, rodziców i nauczycieli. Następnie głos zabrali przewodniczący Rady Rodziców - Ewa Linkiewicz i Jacek Zarczuk oraz Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński. Były kwiaty, życzenia i ciepłe słowa skierowane do pracowników szkoły i uczniów.

Nadszedł czas na pokazanie życia szkoły na wesoło. Uczniowie recytowali zabawne fraszki i wiersze. Odbył się pokaz mody nauczycielskiej. Młodzież zaprezentowała taniec i scenki rodzajowe, z których dowiedzieliśmy się między innymi, jak powstał nauczyciel. Tę część przygotowali uczniowie klas VI z wychowawczyniami: Eweliną Komaszewską-Krywicką, Dorotą Flis i Krystyną Czerniak.

Całość uświetnił występ chóru szkolnego pod kierunkiem Anny Galus. Oprawę muzyczną, plastyczną, techniczną, poczet sztandarowy i prowadzenie akademii przygotowali: Anna Hołowacz-Zacharska, Maria Pogonowska, o. Piotr Wulczyński, Ireneusz Orzeł, Michał Kloc, Roman Stanilewicz i Janusz Pogonowski.

Tekst: Ewelina Komaszewska-Krywicka

ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZE ZDJĘCIEM Z TEGO WYDARZENIA:

wdniupatronaszkoy1_small.jpg wdniupatronaszkoy2_small.jpg wdniupatronaszkoy3_small.jpg wdniupatronaszkoy4_small.jpg wdniupatronaszkoy5_small.jpg
wdniupatronaszkoy6_small.jpg wdniupatronaszkoy7_small.jpg wdniupatronaszkoy8_small.jpg wdniupatronaszkoy9_small.jpg wdniupatronaszkoy10_small.jpg
wdniupatronaszkoy11_small.jpg wdniupatronaszkoy12_small.jpg wdniupatronaszkoy13_small.jpg wdniupatronaszkoy14_small.jpg wdniupatronaszkoy15_small.jpg
wdniupatronaszkoy16_small.jpg wdniupatronaszkoy17_small.jpg wdniupatronaszkoy18_small.jpg wdniupatronaszkoy19_small.jpg wdniupatronaszkoy20_small.jpg
wdniupatronaszkoy21_small.jpg wdniupatronaszkoy22_small.jpg wdniupatronaszkoy23_small.jpg wdniupatronaszkoy24_small.jpg wdniupatronaszkoy25_small.jpg
wdniupatronaszkoy26_small.jpg wdniupatronaszkoy27_small.jpg wdniupatronaszkoy28_small.jpg wdniupatronaszkoy29_small.jpg wdniupatronaszkoy30_small.jpg
wdniupatronaszkoy31_small.jpg wdniupatronaszkoy32_small.jpg wdniupatronaszkoy33_small.jpg wdniupatronaszkoy34_small.jpg wdniupatronaszkoy35_small.jpg