GÓRSKIE WĘDRÓWKI I NIE TYLKO

W czerwcu 40 uczniów z klas: IV b, VI a, VI b i VI c pojechało na czterodniową  wycieczkę do Wrocławia i w Karkonosze.

We Wrocławiu podziwiali Rynek z piękną zabytkową zabudową, pomnik Aleksandra Fredry, mogli nawet przez chwilę odpocząć na plaży (tak, tak!) usytuowanej tuż przy wspaniałym gotycko-renesansowym Ratuszu, jednym z najciekawszych i najcenniejszych zabytków tego typu w Europie Środkowej. Obok gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego wysłuchali, ku przestrodze, opowieści o rozrzutnym studencie, który przegrał w karty nawet ubranie. Przypomina dziś o tym Pomnik Szermierza na placyku Uniwersyteckim. Następnie Mostem Tumskim przeszli do najstarszej części miasta na Ostrów Tumski, aby podziwiać gotycką katedrę. Najważniejszym punktem programu była wizyta w rotundzie, gdzie eksponowany jest obraz Jana Styki i Wojciecha Kossaka „Panorama Racławicka”. Na nocleg zawitali do Szklarskiej Poręby.

Następnego dnia uczniowie udali się na pieszą wycieczkę w Karkonosze. Podziwiali wspaniałe widoki i charakterystyczne dla Karkonoszy grupy granitowych skałek, Kukułcze Skały, odpoczęli w Schronisku pod Łabskim Szczytem i  dotarli na Szrenicę. Znajdujące się na tej górze schronisko usytuowane jest na wysokości 1362 metrów n.p.m., niedaleko od granicy z Czechami.  W okolicy podziwiali interesujące grupy skalne: Trzy Świnki i Końskie Łby. Z góry zeszli do Wodospadu Kamieńczyka. Po obiedzie odwiedzili Chatę Walońską, w której oglądali minerały, a także spędzili czas na wesoło. Chłopcy doświadczyli także próby pokory w dybach, z których ratował ich okrzyk: „Kocham matkę naturę”.

W  kolejnym dniu młodzi turyści przejechali do Karpacza, by stamtąd wyruszyć na szlak w Karkonoskim Parku Narodowym.  Po odśpiewaniu hucznego „Sto lat!” solenizantowi Bartkowi maszerowali do Strzechy Akademickiej,  drugiego co do wielkości schroniska w polskich Karkonoszach,  położonego pośrodku Złotówki, szerokiego, bezleśnego grzbietu oddzielającego Kocioł Małego Stawu od Białego Jaru na wys. 1258 m. Po nabraniu sił zeszli do Samotni, urokliwie położonego schroniska w Kotle Małego Stawu. Na koniec zatrzymali się przy Świątyni Wang, XII-wiecznym norweskim kościele, przetransportowanym do Karpacza w XIX wieku. Stanowi on bezcenne dzieło dawnej sztuki nordyckiej.

Ostatniego dnia wycieczki, w drodze powrotnej,  zwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie, europejską perłę baroku. Pocysterskim opactwem opiekują się Siostry Benedyktynki.   Wszystkich zachwycił kościół bracki pw. Św. Józefa i największa barokowa świątynia Śląska – Kościół pw. NMP. Fasada bazyliki mniejszej (taki tytuł nosi ten kościół)  wznosi się na wysokość  71 metrów. Na koniec - Mauzoleum Piastów Śląskich - miejsce spoczynku fundatorów opactwa, księcia Bolka I i jego potomków.

Uczniowie na wyjeździe byli pod opieką wychowawców: Doroty Flis, Krystyny Czerniak, Eweliny Komaszewskiej-Krywickiej i Romana Stanilewicza.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wycieczki.

Tekst i zdjęcia: Ewelina Komaszewska-Krywicka

ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZE ZDJĘCIEM Z TEGO WYDARZENIA:
2.jpg 3.jpg 4.jpg