Niezwykłe lekcje w Muzeum Pojezierza Łęczyńsko- Włodawskiego

Uczyć się można zawsze i wszędzie. Mieli okazję przekonać się o tym uczniowie klasy IV a, którzy w marcu dwa razy odwiedzali Muzeum Pojezierza Łęczyńsko- Włodawskiego.

Pierwszy raz wraz z wychowawczynią obejrzeli wystawę „Historia zapisana w banknocie”. Ciekawe zbiory pochodziły z prywatnej kolekcji Rafała Szajewskiego i Muzeum Pojezierza Łęczyńsko- Włodawskiego. Oglądając stare banknoty, uczniowie mogli też lepiej poznać historię naszego kraju.

Następnie, 25 marca, klasa IV wzięła udział w niezwykłej lekcji regionalnej zorganizowanej przez Muzeum Pojezierza Łęczyńsko- Włodawskiego oraz Zespół Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcące we Włodawie. Najpierw uczniowie zwiedzili wystawę „Chłopskie pielgrzymowanie”. Tam, na zasadzie konkursu, odpowiadali na pytania zadawane przez panią Anitę Lewczuk vel Leoniuk, dotyczące sprzętów domowych i gospodarskich używanych dawniej na wsi. Trzeba przyznać, że wiedza uczniów była imponująca. W następnej kolejności dzieci zostały zaproszone do stołu. Uczennice z liceum nauczyły je ludowej pieśni pochodzącej z Dołhobród. Wspólnie wołały też bociany, które według wierzeń powinny przylecieć tego dnia do gniazda. A w ludowej kulturze dzień to szczególny. 25 marca to Zwiastowanie NMP, w tradycji święto Matki Bożej Roztwornej, bo od tego dnia gospodarz mógł rozpocząć prace polowe. Gospodarz domu, czyli w tym przypadku wychowawczyni klasy, dostała w prezencie wypieczony z ciasta sprzęt gospodarski, brony, wraz z życzeniami złożonymi gwarą. Tego dnia gospodynie wypiekały także busłowe łapy, czyli drożdżowe bułki z pięcioma palcami. Busioł oznacza w gwarze nadbużańskiej bociana. Każdy uczestnik zajęć został poczęstowany pyszną bułeczką. Największą atrakcją była możliwość własnego wykonania busłowej łapki z ciasta. Wszyscy ochoczo wzięli się do pracy! Sprawiło to czwartoklasistom wiele radości! Uczennice ogłosiły też konkurs na najpiękniejszą łapkę. Mimo wielkiego zaangażowania chłopców, słodką nagrodę zdobyły dziewczynki. W czasie zajęć można było osłuchać się z gwarą, poznać zwyczaje ludowe naszej małej ojczyzny, bawiąc się uczyć, a ucząc bawić. Warsztaty odwiedzili także dyrektor muzeum p. Mariusz Telepko i starosta włodawski p. Wiesław Holaczuk.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie włodawskiemu muzeum i paniom z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącego, p. Urszuli Kalenik i p. Renacie Holaczuk. To była niezwykła lekcja!

Informację i zdjęcia przygotowała Ewelina Komaszewska

Zdjęcie w galeri Zdjęcie w galeri Zdjęcie w galeri Zdjęcie w galeri
Zdjęcie w galeri Zdjęcie w galeri Zdjęcie w galeri Zdjęcie w galeri
Zdjęcie w galeri Zdjęcie w galeri Zdjęcie w galeri Zdjęcie w galeri
Zdjęcie w galeri Zdjęcie w galeri Zdjęcie w galeri Zdjęcie w galeri